Multiplication, division, and more complex problem-solving strategies for third grade students.
Multiplication and division help you when shopping! Want to buy 3 packs of stickers, each with 5 stickers? Multiply to find out how many you get. Need to share a bill with friends? Divide the total amount.
Use your math skills to make sure you get the right amount and spend your money wisely!
You buy 4 boxes of pencils, each with 8 pencils. You have \(4 \times 8 = 32\) pencils.
A $24 pizza bill split among 6 friends means each pays \(24 \div 6 = 4\) dollars.