GRE Math : GRE Quantitative Reasoning

Study concepts, example questions & explanations for GRE Math

varsity tutors app store varsity tutors android store varsity tutors ibooks store

Example Questions

Example Question #1815 : Sat Mathematics

Steve sells cars.  His monthly salary is $1,000.  He gets a $500 commission for each car he sells.  If Steve wants to make $7,500 this month, how many cars would he have to sell?

Possible Answers:

\displaystyle 10

\displaystyle 12

\displaystyle 14

\displaystyle 13

\displaystyle 11

Correct answer:

\displaystyle 13

Explanation:

Let \displaystyle y = money earned and \displaystyle x = number of cars sold

So \displaystyle y = 500x + 1000

\displaystyle 7500 = 500x + 1000 and solving shows that he needs to sell 13 cars to make $7,500.

Example Question #41 : Equations / Inequalities

A chemistry student needs to dilute some acid.  How much pure water should be added to 2 gallons of 80% acid solution to yield 20% acid solution?

Possible Answers:

\displaystyle 2\ gallons

\displaystyle 8\ gallons

\displaystyle 6\ gallons

\displaystyle 5\ gallons

\displaystyle 4\ gallons

Correct answer:

\displaystyle 6\ gallons

Explanation:

Let pure water = 0 % and pure acid = 100%

The general equation to use is:

V_{1}P_{1} + V_{2}P_{2} = V_{f}P_{f}\displaystyle V_{1}P_{1} + V_{2}P_{2} = V_{f}P_{f}  where \displaystyle Vis the volume and \displaystyle Pis the percent solution.

So the equation to solve becomes \displaystyle x(0) + 2(.80) = (x + 2)(.20) and \displaystyle x = 6 gallons of pure water needs to be added to get a 20% acid solution.

Example Question #1817 : Sat Mathematics

The Widget Company makes widgets.  The monthly fixed costs are $750.  It costs $45 to make each widget.  The widgets sell for $75 a piece.

What is the monthly break-even point?

Possible Answers:

\displaystyle 35

\displaystyle 30

\displaystyle 20

\displaystyle 25

\displaystyle 15

Correct answer:

\displaystyle 25

Explanation:

The break-even point is where the costs equal revenue.

Let \displaystyle w = # of widgets sold.

Costs:  \displaystyle C(w) = 45w + 750

Revenue:  \displaystyle R(w) = 75w

So the equation to solve becomes \displaystyle 45w + 750 = 75w

So the break-even point occurs when they sell 25 widgets.

Example Question #41 : How To Find The Solution To An Equation

The Widget Company makes widgets.  The monthly fixed costs are $750.  It costs $45 to make each widget.  The widgets sells for $75 a piece.

The Widget Company wants to make a profit of $3,000.  How many widgets must be sold?

Possible Answers:

\displaystyle 75

\displaystyle 125

\displaystyle 100

\displaystyle 140

\displaystyle 150

Correct answer:

\displaystyle 125

Explanation:

Profits = Revenues - Costs

Revenue:  \displaystyle R(w) = 75w

Costs:  \displaystyle C(w) = 45w + 750

Profit: \displaystyle P(w) = 75w - (45w + 750) = 30w -750

So the equation to solve becomes \displaystyle 3,000 = 30w - 750

So a $3,000 profit occurs when they sell 125 widgets

Example Question #141 : Gre Quantitative Reasoning

Sally sells custom picture frames.  Her monthly fixed costs are $350.  It costs $10 to make each frame.  Sally sells her picture frames for $35 each.

How many picture frames must Sally sell in order to break even?

Possible Answers:

\displaystyle 10

\displaystyle 18

\displaystyle 14

\displaystyle 16

\displaystyle 12

Correct answer:

\displaystyle 14

Explanation:

The break-even point is where the costs equal the revenues.

Let \displaystyle x = # of frames sold

Costs:  \displaystyle C(x) = 10x +350

Revenues:  \displaystyle R(x) = 35x

Thus, \displaystyle 10x + 350 = 35x

So 14 picture frames must be sold each month to break-even.

Example Question #81 : How To Find The Solution To An Equation

Sally sells custom picture frames.  Her monthly fixed costs are $350.  It costs $10 to make each frame.  Sally sells her picture frames for $35 each.

To make a profit of $500, how many frames need to be sold?

Possible Answers:

\displaystyle 34

\displaystyle 30

\displaystyle 23

\displaystyle 37

\displaystyle 25

Correct answer:

\displaystyle 34

Explanation:

Let \displaystyle x = # of frames sold

\displaystyle Profits = Revenues-Costs

Revenues:  \displaystyle R(x) = 35x

Costs:  \displaystyle C(x) = 10x + 350

Profits = \displaystyle P(x) = R(x) - C(x) = 35x - (10x + 350) = 25x - 350

So the equation to solve becomes \displaystyle 500 = 25x - 350

So 34 picture frames must be sold to make a $500 profit.

Example Question #41 : Equations / Inequalities

How much pure water must be added to 2 gallons of 90% pure cleaning solution to yield a 30% pure cleaning solution?

Possible Answers:

\displaystyle 6\ gallons

\displaystyle 2\ gallons

\displaystyle 3\ gallons

\displaystyle 2.5\ gallons

\displaystyle 4\ gallons

Correct answer:

\displaystyle 4\ gallons

Explanation:

Let pure water be 0% and pure solution be 100%.

So the general equation to solve is:

V_{1}P_{1} + V_{2}P_{2} = V_{f}P_{f}\displaystyle V_{1}P_{1} + V_{2}P_{2} = V_{f}P_{f} where \displaystyle V is the volume and the \displaystyle P is percent solution.

So the equation to solve becomes \displaystyle x(0) + 2(0.90) = (x + 2)(0.30)

Solving shows that we need to add 4 gallons of pure water to 2 gallons of 90% pure cleaning solution to get a 30% pure solution.

Example Question #142 : Gre Quantitative Reasoning

Susan got a new piggy bank and counted the change she put into it.  She had one more nickel than dimes and two fewer quarters than nickles.  The value of her change was $1.40.  How many total coins did she have?

Possible Answers:

\displaystyle 9

\displaystyle 15

\displaystyle 16

\displaystyle 8

\displaystyle 12

Correct answer:

\displaystyle 12

Explanation:

Let \displaystyle x = number of dimes, \displaystyle x + 1 = number of nickels, and 

\displaystyle (x +1) - 2 = x - 1 = number of quarters.

The general equation to use is:

V_{1}N_{1} + V_{2}N_{2} + V_{3}N_{3} = V_{f}\displaystyle V_{1}N_{1} + V_{2}N_{2} + V_{3}N_{3} = V_{f} where \displaystyle V is the money value and \displaystyle N is the number of coins

So the equation to solve becomes

\displaystyle 0.10x + 0.05(x + 1) + 0.25(x - 1) = 1.40

Thus, solving the equation shows that she had five nickels, four dimes, and three quarters giving a total of 12 coins.

Example Question #44 : Algebra

How much pure water should be added to 1\ L\displaystyle 1\ L of 80% cleaning solution to dilute it to 25% cleaning solution.

Possible Answers:

2.6\ L\displaystyle 2.6\ L

3.0\ L\displaystyle 3.0\ L

2.2\ L\displaystyle 2.2\ L

4.1\ L\displaystyle 4.1\ L

1.5\ L\displaystyle 1.5\ L

Correct answer:

2.2\ L\displaystyle 2.2\ L

Explanation:

Pure water is 0% and pure solution is 100%

V_{1}P_{1} + V_{2}P_{2} = V_{f}P_{f}\displaystyle V_{1}P_{1} + V_{2}P_{2} = V_{f}P_{f} where V\displaystyle V is the volume and P\displaystyle P is the percent.

So the equation to solve becomes x(0)+1(0.80)=(1+x)(0.25)\displaystyle x(0)+1(0.80)=(1+x)(0.25)

So we need to add 2.2\ L\displaystyle 2.2\ L pure water to 1\ L\displaystyle 1\ L of 80% cleaning solution to yield 25% cleaning solution.

Example Question #143 : Gre Quantitative Reasoning

Luke purchased a tractor for $1200. The value of the tractor decreases by 25 percent each year. The value, \displaystyle V, in dollars, of the tractor at \displaystyle t years from the date of purchase is given by the function \displaystyle V(t)=1200(0.75)^t.

In how many years from the date of purchase will the value of the tractor be $675?

Possible Answers:

2

3

4

5

1

Correct answer:

2

Explanation:

We are looking for the value of t  that gives $675 as the result when plugged in V (t ). While there are many ways to do this, one of the fastest is to plug in the answer choices as values of t .

When we plug = 1 into V (t ), we get V (1) = 1200(0.75)1 = 1000(0.75) = $900, which is incorrect.

When we plug = 2 into V (t ), we get V (2) = 1200(0.75)2 = $675, so this is our solution.

The value of the tractor will be $675 after 2 years.

Finally, we can see that if = 3, 4, or 5, the resulting values of the V (t ) are all incorrect.

Tired of practice problems?

Try live online GRE prep today.

1-on-1 Tutoring
Live Online Class
1-on-1 + Class
Learning Tools by Varsity Tutors