ISEE Lower Level Quantitative : Numbers and Operations

Study concepts, example questions & explanations for ISEE Lower Level Quantitative

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

Example Question #2 : How To Find The Part From The Whole

What is  of  ?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

  of  can be rewritten as 

Example Question #3 : How To Find The Part From The Whole

What is  of  ?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

  of  can be rewritten as 

Example Question #651 : Numbers And Operations

If Barbara's eyeshadow costs 15 dollars after being discounted 25%, what was the original price?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

25% of 20 is equal to . Therefore, if the eyeshadow cost $20, it would be discounted by $5 (the equivalent of 25% off). 

Given that , the correct answer is .

Example Question #652 : Numbers And Operations

Kevin has 80 marbles and wants to give his brother 40% of them. How many will he keep?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

40% of 80 can be calculated as

,

so Kevin will give his brother 32 marbles and keep

 marbles.

Example Question #653 : Numbers And Operations

Brianna's favorite song is 2 and a half minutes. There is a drum solo that begins one third of the way into the song and lasts for 24 seconds. How many seconds into the song does the drum solo end?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

If a song is 2 and a half minutes long, it is 150 seconds long. If the drum solo starts one third of the way into the song, it will begin at the 50 second mark, since 50 is one third of 150. 

Since the drum solo lasts for 24 seconds, it will end at the 74 second mark. Therefore, 74 is the correct answer. 

Example Question #654 : Numbers And Operations

If yoga mats are on buy one get one free, and each mat is priced at $20, what is the average price of a mat, in dollars, if Beth buys four mats?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

If mats are $20 each but also buy one get one free, each mat will be $10 on average, as long as an even number of yoga mats are purchased. Given that four is an even number, the average price of a yoga mat is $10. 

Example Question #655 : Numbers And Operations

If you buy two books, the third is half off. All books cost $12. What is the average cost of a book if 3 books are purchased (in dollars)?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

The three books will cost $12, $12, and $6.

Calculate the average:

 

Example Question #656 : Numbers And Operations

In the number , in what place is the 6?

Possible Answers:

Thousandth's place

Ten thousandth's place

Ten thousand's place

Thousand's place

Correct answer:

Thousand's place

Explanation:

The number 6 is the thousand's place because  is written in words as seventy-six thousand, four hundred, thirty-five. 

Example Question #655 : Numbers And Operations

Jonathan ate \dpi{100} \frac{1}{4} of a carton of ice cream.  This is equal to 1 pound of ice cream.  How many pounds of ice cream were in the carton of ice cream before Jonathan started eating?

Possible Answers:

\dpi{100} 1\ pound

\dpi{100} 16\ pounds

\dpi{100} 4\ pounds

\dpi{100} 2\ pounds

Correct answer:

\dpi{100} 4\ pounds

Explanation:

The fraction \dpi{100} \frac{1}{4} means that Jonathan has eaten 1 part out of a possible 4 parts of the carton of ice cream.  So we can multiply the amount that he ate (1 pound) by 4 to see that there are 4 pounds of ice cream in a carton.

Example Question #2 : How To Find The Whole From The Part

37 is 20% of what number?

Possible Answers:

185

74

135

7.4

Correct answer:

185

Explanation:

To find the whole from the part, divide the “part” by the percent. In order to do this, first change the percent into a decimal (20% becomes 0.2).

Therefore, 37 is 20% of 185. 

Learning Tools by Varsity Tutors