All ISEE Middle Level Math Resources
Example Questions
Example Question #1001 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
Penny sold her two bikes for $139.50 each. How much did Penny make from selling her bikes?
Multiply:
Answer: Penny made $279.00.
Example Question #1002 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
Gregory built seven motorcycles. He sells each for $900.00. How much money did Gregory earn selling his motorcycles?
Multiply:
Answer: Gregory earned $6,300.00.
Example Question #1003 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
Albert sent a letter to his penpal everyday for the entire month of January and February. How many letters did Albert send his penpal?
Add the total days in January and February:
Answer: Albert sent his penpal 59 letters.
Example Question #1004 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
Calvin owns a restaurant. He pays $1,200.00 a month in rent. How much rent does Calvin pay a year?
Multiply:
Answer: Calvin pays $14,400.00 in rent a year.
Example Question #1005 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
Gina pays $80.00 for cable service a month. How much money does Gina pay for cable a year?
Multiply:
Answer: Gina pays $960.00 for cable a year.
Example Question #1006 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
If Nelson drives 55 miles per hour hour, how long will it take him to reach Miami, Florida, 165 miles away?
Divide:
Answer: It will take Nelson 3 hours.
Example Question #1007 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
William is a chef and cooked three different dishes. He sold them to his friend Nilda for $60.00 each. How much money did William earn?
Multiply:
Answer: William earned $180.00.
Example Question #121 : Numbers And Operations
A can of tomato soup cost $.85. How much does it cost to buy 12 cans of soup?
Multiply:
Example Question #122 : Numbers And Operations
Three pounds of flour costs $2.50. How much does 9 pounds costs?
Multiply:
Example Question #123 : Numbers And Operations
Each day Gillian crosses the bridge, she has to pay a $6.50 toll. How much does she spend on tolls in one week?
Multiply:
All ISEE Middle Level Math Resources
![Learning Tools by Varsity Tutors](https://vt-vtwa-app-assets.varsitytutors.com/assets/problems/og_image_practice_problems-9cd7cd1b01009043c4576617bc620d0d5f9d58294f59b6d6556fd8365f7440cf.jpg)