ISEE Middle Level Math : ISEE Middle Level (grades 7-8) Mathematics Achievement

Study concepts, example questions & explanations for ISEE Middle Level Math

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

Example Question #251 : How To Find The Solution To An Equation

Solve:

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First, solve the exponential term:

Then add:

Answer: 

Example Question #251 : Equations

Solve:

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First solve the exponents:

Then solve the equation:

Answer:

Example Question #261 : Equations

Solve:

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First solve the exponents:

Then solve the equation:

Answer: 

 

Example Question #262 : Equations

Solve:

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First solve the exponents:

Then solve the equation:

Answer: 

Example Question #263 : Equations

Solve:

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

First solve the exponents:

Then solve the equation:

Answer: 

Example Question #2585 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement

If , then what is the value of ?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

The first step to solving this equation is plug the value of b into the equation:

Once plugging in the value of 4 for b, we get:

This can be reduced as follows:

Thus, 19 is the correct answer. 

Example Question #265 : How To Find The Solution To An Equation

What is the value of the expression ?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Below are the steps for solving the expression:

First, parentheses are solved for. 

Next, we take the square of 2, and can also solve for 25 divided by 5. 

The -4 and +4 cancel each other out, leaving

This reduces to 2, the correct answer. 

Example Question #264 : Equations

Alegra is taking a cooking class with friends. It is 40 dollars for every two people who participate because people are supposed to work in pairs. But if someone does not have a partner, that person can still participate but must pay $30 for him or herself. Alegra's four best friends participate in the class with her, and they divide the cost evenly. What is the total cost per person?

Possible Answers:

22 dollars

60 dollars

30 dollars

20 dollars

Correct answer:

22 dollars

Explanation:

Since Alegra is taking the class with 4 friends, that means there are a total of 5 people. This means that there are 2 pairs of friends, and one alone friend. 

Below are the prices that will be charged based on this make up:

2 pairs of people at 40 dollars per pair = 80 dollars

1 solo person at 30 dollars per person = 30 dollars

80 dollars plus 30 dollars is 110 dollars, the grand total. 

When 110 dollars is divided by 5, the answer is 22. Therefore, 22 dollars is the correct answer. 

Example Question #471 : Algebraic Concepts

Solve for .

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

To solve, we will need to isolate . Begin by cross-multiplying:

Divide both sides by 9.

The fraction cannot be reduced, making it our final answer.

 

Example Question #51 : Expressions & Equations

On average, 1 in 50 apples that grow in an orchard will not be harvested. Of those, half will rot on the ground. If 500 apples are growing in an orchard, how many will rot on the ground?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

If there are 500 apples and 1 in 50 will remain unharvested, then we can find the number of unharvested apples by multiplying. 

10 apples will remain unharvested. Of those, half will rot on the ground. Multiply to find how many apples rot on the ground.

5 apples will rot on the ground.

Learning Tools by Varsity Tutors