All ISEE Middle Level Math Resources
Example Questions
Example Question #1 : Numbers And Operations
Which ratio is equivalent to ?
A ratio can be rewritten as a quotient; do this, and simplify it.
Rewrite as
or
Example Question #1 : Ratio And Proportion
I have 5 white chocolates, 3 milk chocolates, and 9 dark chocolates. What is the ratio of white chocolates to the other types of chocolates?
There are 5 white chocolates. There are a total of 12 milk and dark chocolates. The ratio of white to other chocolates is 5:12.
Example Question #1 : Ratio And Proportion
In February, there were 12 rainy days, 6 cloudy days and 10 sunny days. What was the ratio of sunny days in February?
Identify the number of sunny days in February :
Then, creating a ratio, show the number of sunny days compared to the total number of days in the month of February (28):
Answer:
Example Question #7 : Ratio And Proportion
Express the following ratio in simplest form:
Rewrite this in fraction form for the sake of simplicity, and divide both numbers by :
The ratio, simplified, is .
Example Question #1 : Ratio And Proportion
Express this ratio in simplest form:
A ratio involving decimals can be simplified as follows:
First, move the decimal point over a common number of places in each number so that both numbers become whole. In this case, it would be two places:
(note the addition of a zero at the end of the first number)
Now, rewrite as a fraction and divide both numbers by :
The ratio, simplified, is
Example Question #2 : Ratio And Proportion
Express this ratio in simplest form:
A ratio of fractions can best be solved by dividing the first number by the second. Rewrite the mixed fraction as an improper fraction, rewrite the problem as a multiplication by taking the reciprocal of the second fraction, and cross-cancel:
The ratio, simplified, is .
Example Question #3 : Ratio And Proportion
Write as a unit rate: 450 words typed in 25 minutes.
19 words per minute
18 words per minute
23 words per minute
17 words per minute
22 words per minute
18 words per minute
Divide the number of words by the number of minutes to get words per minute:
words per minute
Example Question #891 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
In March, there were 8 rainy days, 13 sunny days and 10 cloudy days. What is the ratio of sunny days to total days in March?
Identify the number of sunny days in March:
Create a ratio showing sunny days in March to toal days in March (31 day month):
Example Question #892 : Isee Middle Level (Grades 7 8) Mathematics Achievement
A 32-ounce bottle of Emerald Cola costs $1.39. What is the cost per ounce, taken to the nearest tenth of a cent?
To find the cost per ounce, divide the total cost, $1.39, by the number of ounces, 32.
This rounds to 4.3 cents per ounce.
Example Question #13 : How To Find A Ratio
A batting average is defined as the ratio of hits to turns at bat. It is expressed as a decimal rounded to the nearest thousand.
In 2013, Carlos Beltran's batting average was 0.296. If he maintains this same batting average over the 2014 baseball season, how many turns at bat should he expect to need to achieve 40 hits? (Nearest whole number)
Since a batting average is a ratio of hits to turns at bat,
Let be the number of turns at bat Beltran needs to get 40 hits. Then solve for
in this equation:
Beltran should need 135 turns at bat.
All ISEE Middle Level Math Resources
![Learning Tools by Varsity Tutors](https://vt-vtwa-app-assets.varsitytutors.com/assets/problems/og_image_practice_problems-9cd7cd1b01009043c4576617bc620d0d5f9d58294f59b6d6556fd8365f7440cf.jpg)