ISEE Middle Level Math : Numbers and Operations

Study concepts, example questions & explanations for ISEE Middle Level Math

varsity tutors app store varsity tutors android store

Example Questions

Example Question #121 : Numbers And Operations

A can of tomato soup cost $.85. How much does it cost to buy 12 cans of soup?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #122 : Numbers And Operations

Three pounds of flour costs $2.50. How much does 9 pounds costs?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #123 : Numbers And Operations

Each day Gillian crosses the bridge, she has to pay a $6.50 toll. How much does she spend on tolls in one week?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #124 : Numbers And Operations

Sebastian eats 2 peanut butter and jelly sandwiches everyday of the week. How many peanut butter and jelly sandwiches does Sebastian eat per week?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

Answer: Sebastian eats 14 peanut butter and jelly sandwiches per week.

Example Question #83 : Whole And Part

116 is four-ninths of what number?

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Let  be the number desired. The question can be rewritten as the multiplication statement:

Solve:

Example Question #81 : Whole And Part

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #22 : How To Find The Whole From The Part

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #23 : How To Find The Whole From The Part

 

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Example Question #24 : How To Find The Whole From The Part

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

Example Question #25 : How To Find The Whole From The Part

Possible Answers:

Correct answer:

Explanation:

Multiply:

 

Learning Tools by Varsity Tutors