All ACT Math Resources
Example Questions
Example Question #12 : Proportion / Ratio / Rate
Jeff went to a bookstore where science books cost $10.00 each and comic books cost $5.50 each. If Jeff bought twice as many comic books as science books, and spent a total of $42.00, how many comic books did he buy?
10
5
2
4
3
4
Assign a variable to science books since everything in the question can be written in terms of science books.
Write an expression for the phrase "twice as many comic books as science books."
To create an equation for the cost of the books, we can write the following:
Substitute in the known values and variables.
Jeff purchased 2 science books and 4 comic books.
Example Question #13 : Proportion / Ratio / Rate
Sam can paint a house in three days while Dan can finish painting one in two days. How long would it take to paint two houses if they worked together?
0.8 days
1.2 days
1.0 day
None of the answers are correct
2.4 days
2.4 days
In general for work problems: W1 + W2 = 1 where Work = Rate x Time
Note, 1 represents the completed job assignment.
For example, W1 is the rate that the first person would finish the job multiplied by the time it would take two or more people to finish the job completely.
1/3x + 1/2x = 1 where x is the time it would take for both people to complete the job.
Find a common denominator to add the fractions, then solve for x.
x = 1.2 days for one house, but the questions asks about two houses, so the correct answer is 2.4 days.
Example Question #13 : Proportion / Ratio / Rate
A farmer has a piece of property that is 10,000 feet by 40,000 feet. His annual property taxes are paid at a rate of $3.50 per acre. If one acre = 43,560 ft2, how much will the farmer pay in taxes this year? Round to the nearest dollar.
$31,500
$32,140
$3,500
$35,000
$3,214
$32,140
Property area = 10,000 ft x 40,000 ft = 400,000,000 ft2
Acreage = 400,000,000 ft2 / 43,560 ft2 per acre = 9,183 acres
Taxes = $3.50 per acre x 9,183 acres = $32,140
Example Question #13 : Proportion / Ratio / Rate
Hannah can travel to her destination in one of two ways: she can drive due north for 36 miles, then due west for 44 miles, traveling an average of 65 miles per hour. Or she can drive directly to the destination, heading northwest, traveling an average of 40 miles per hour. What is the difference, to the nearest minute, between the two routes?
16 minutes
12 minutes
11 minutes
24 minutes
20 minutes
11 minutes
Remember that distance = rate x time
For the first route, we can set up an equation where the total distance (36 + 44) equals the rate (65 mph) multiplied by the time:
36 +44 = 65t
80 = 65t
t = 80/65 = 1.23 hrs = 1 hr, 14 min
To find the time taken for the second route, we first figure out the distance traveled by using the Pythagorean Theorem.
We know that the "legs" of the right triangle are 44 and 36, where the hypotenuse is the straightline distance (northwest), directly to the destination:
a2+b2=c2
442+362=c2
3232=c2
c=56.85
56.85=40t
56.85/40=t
t=1.42 hrs=1 hr, 25 min
1 hr. 25 min. – 1 hr. 14 min. = 11 min.
Example Question #21 : Proportion / Ratio / Rate
A motorcycle on a full tank of gas travels 478 miles. If a full tank of gas is 12 gallons, and gas costs $4.25 per gallon, what is the approximate miles per gallon rating of the motorcycle, and how much will a full tank of gas cost?
39.8, $51.00
112.5, $51.00
112.5, $48.75
39.8, $48.75
39.8, $51.00
To calculate miles per gallon of gas, we take the 478 miles the motorcycle travels and divide it by the amount of gallons in a full tank of gas, 12 gallons. 478/12 = 39.83, or 39.8 when rounded to the tenths place
For the price, we take the 12 gallons and multiply it by the amount that one gallon costs, $4.25. (12)(4.25) = 51
Example Question #21 : Proportion / Ratio / Rate
A car averages 31 miles per gallon. Currently, gas costs $3.69 per gallon. About how much would it cost in gas for this car to travel 3,149 miles?
$273.52
$374.83
$101.58
$853.38
$374.83
First we determine how many gallons it will take to travel 3,149 miles with this particular car: 3,149/31=101.58 gallons. The cost of gas per gallon= $3.69, therefore 101.58x$3.69= $374.83.
Example Question #1 : How To Find Rate
A motorcycle averages 47 miles per gallon. If gas costs $4.13 per gallon, how much gas money is needed for a 1,457 mile road trip?
$235.25
Not enough information given
$570.50
$128.03
$356.06
$128.03
We divide 1,457 miles by 47 miles per gallon to find that 31 gallons of gas are needed for the road trip.
We then multiply the gallons of gas by the cost per gallon to find:
31 x 4.13 = 128.03
Example Question #2 : How To Find Rate
If a car averages 32 miles per hour, how far will it go in 20 minutes (rounded to the nearest tenth of a mile)?
12.3 miles
10.0 miles
10.6 miles
10.7 miles
32.0 miles
10.7 miles
First, we need to convert the 1 hour into minutes in order to keep consistent with units -- so, the car averages 32 miles per 60 minutes. Then, a ratio can be set up to solve this: 32 mi / 60 min = x mi / 20 min. Cross multiplying and dividing, we get x = 10.667 miles. Rounding to the nearest tenth, this becomes 10.7 miles.
Example Question #5 : How To Find Rate
A new car can travel an average of 63 miles per gallon of gasoline. Gasoline costs $5.05 per gallon. How much would it cost to travel 6,363 miles in this car?
$101
$405.05
$505
$510.05
$510
$510.05
First, find the total amount of gas necessary for the trip. 6363/63 = 101 gallons (easy to see as 63 * 100 = 6300 + 1 * 63 = 6363). Then multiply the number of gallons by the price per gallon of gasoline, 5.05 * 101 = $510.05 and is your answer (again, easy to see when 5.05 * 100 + 1 * 5.05).
Example Question #2 : How To Find Rate
If Denise drives at a constant rate of 65 mph for 15 hours, how far will she drive in miles?
Remember that distance/time=rate, so then:
x/15 = 65
x = 65 * 15
x = 975 miles