All Common Core: 7th Grade Math Resources
Example Questions
Example Question #21 : Rational Numbers
On a map, . If two cities are
apart on the map, how many miles apart are they in reality?
Set up the following proportion:
,
where is the number of miles the cities are apart.
Now, solve for .
The two cities are miles apart.
Example Question #22 : Rational Numbers
Chuck is building a driveway that measures feet by
feet. He needs to use
pounds of cement for every square foot of driveway. How many pounds of cement does he need to complete the driveway?
First, find the area of the driveway.
Since it takes pounds of cement per square feet,
pounds will be needed to complete the driveway.
Example Question #11 : How To Find Rate
Joanna can finish math problems in
minutes. How many minutes would it take her to finish
math problems?
First, find out how long it will take her to finish math problem.
Since it takes Joanna minutes to finish one problem, multiply this number by the amount of questions she needs to do.
It will take her minutes to finish
questions.
Example Question #22 : Numbers And Operations
A car travels miles in
hours. At what rate does the car travel?
Divide the number of miles by the number of hours to get the number of miles per hour.
Example Question #11 : Grade 7
Joe used of a bag of oranges to squeeze
of a gallon of juice. At this rate, how many bags of oranges does he use per gallon of juice?
The phrase "bags of oranges does he use per gallon" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have bags of oranges, , divided by gallons,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Joe will use bags of oranges to fill a gallon of juice.
Example Question #12 : Grade 7
A landscaper can mow of a yard in
of an hour. If he continues at this rate, how many yards can the landscaper mow per hour?
The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have yards, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
The landscaper can mow yards per hour.
Example Question #13 : Grade 7
Hannah loves to shop. She can shop in of the mall in
of an hour. If she continues at this rate, how much of the mall can she shop per hour?
The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have the portion of the mall, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Hannah can shop in of the mall per hour.
Example Question #14 : Grade 7
Charlie walks of a mile in
of an hour. If he continues this rate, what is Charlie's speed in miles per hour
The phrase "miles per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have miles, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Charlie can walk at a speed of:
Example Question #15 : Grade 7
Alan walks of a mile in
of an hour. If he continues this rate, what is Alan's speed in miles per hour
The phrase "miles per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have miles, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Alan can walk at a speed of:
Example Question #13 : Ratios & Proportional Relationships
Jake walks of a mile in
of an hour. If he continues this rate, what is Jake's speed in miles per hour
The phrase "miles per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have miles, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Jake can walk at a speed of:
All Common Core: 7th Grade Math Resources
![Learning Tools by Varsity Tutors](https://vt-vtwa-app-assets.varsitytutors.com/assets/problems/og_image_practice_problems-9cd7cd1b01009043c4576617bc620d0d5f9d58294f59b6d6556fd8365f7440cf.jpg)