All Common Core: 7th Grade Math Resources
Example Questions
Example Question #31 : Grade 7
Chloe eats of a bag of chips in
of an hour. If she continues this rate, how much of the bag can she eat per hour?
The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have amount of chips, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Chloe can eat
Example Question #32 : Ratios & Proportional Relationships
Stuart used of a bag of oranges to squeeze
of a gallon of juice. At this rate, how many bags of oranges does he use per gallon of juice?
The phrase "bags of oranges does he use per gallon" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have bags of oranges, , divided by gallons,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Stuart will use bag of oranges to fill a gallon of juice.
Example Question #32 : Grade 7
Andy used of a bag of oranges to squeeze
of a gallon of juice. At this rate, how many bags of oranges does he use per gallon of juice?
The phrase "bags of oranges does he use per gallon" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have bags of oranges, , divided by gallons,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Andy will use bags of oranges to fill a gallon of juice.
Example Question #33 : Grade 7
Matt used of a bag of oranges to squeeze
of a gallon of juice. At this rate, how many bags of oranges does he use per gallon of juice?
The phrase "bags of oranges does he use per gallon" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have bags of oranges, , divided by gallons,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Matt will use bags of oranges to fill a gallon of juice.
Example Question #31 : Grade 7
Dan used of a bag of oranges to squeeze
of a gallon of juice. At this rate, how many bags of oranges does he use per gallon of juice?
The phrase "bags of oranges does he use per gallon" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have bags of oranges, , divided by gallons,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Dan will use bags of oranges to fill a gallon of juice.
Example Question #34 : Grade 7
Justin used of a bag of oranges to squeeze
of a gallon of juice. At this rate, how many bags of oranges does he use per gallon of juice?
The phrase "bags of oranges does he use per gallon" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have bags of oranges, , divided by gallons,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Justin will use bags of oranges to fill a gallon of juice.
Example Question #35 : Grade 7
Kris can clean of a house in
of an hour. If she continues this rate, how much of the house can Kris clean per hour?
The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have the portion of the house, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Kris can clean of the house per hour.
Example Question #32 : Grade 7
Maggie can clean of a house in
of an hour. If she continues this rate, how much of the house can Maggie clean per hour?
The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have the portion of the house, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Maggie can clean of the house per hour.
Example Question #34 : Compute Unit Rates Associated With Ratios Of Fractions: Ccss.Math.Content.7.Rp.A.1
Linda can clean of a house in
of an hour. If she continues this rate, how much of the house can Linda clean per hour?
The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have the portion of the house, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Linda can clean of the house per hour.
Example Question #35 : Compute Unit Rates Associated With Ratios Of Fractions: Ccss.Math.Content.7.Rp.A.1
Kendall can clean of a house in
of an hour. If she continues this rate, how much of the house can Kendall clean per hour?
The phrase "per hour" gives us a clue that we are going to divide. In this problem, we can replace the word "per" with a division sign; therefore, we will have the portion of the house, , divided by hours,
:
Remember that when we divide fractions, we can simply multiply by the reciprocal of the denominator to solve.
Therefore:
Kendall can clean of the house per hour.
All Common Core: 7th Grade Math Resources
![Learning Tools by Varsity Tutors](https://vt-vtwa-app-assets.varsitytutors.com/assets/problems/og_image_practice_problems-9cd7cd1b01009043c4576617bc620d0d5f9d58294f59b6d6556fd8365f7440cf.jpg)