All GED Math Resources
Example Questions
Example Question #151 : Single Variable Algebra
Joseph can spend up to on video games this month. If each video game costs
, which of the following represents the conditions of Joseph's purchase?
Because the question states that Joseph can spend up to , we know that we will be using a less than or equal to sign. We cannot use an equal sign because that means Joseph will be spending exactly
.
Since each video game costs , that means if Joseph buys
number of games, he will spend
.
Thus, the conditions of his purchase can be illustrated by .
Example Question #152 : Single Variable Algebra
A computer that is on sale for off costs
. What was the original price of the computer?
Let be the original cost of the computer.
Since we have taken off,
can represent the amount that is taken off.
We can then write the following equation:
Now solve for .
Example Question #21 : Word Problems In Algebra
The fare for a taxi meter is calculated as follows: Each fare will have an initial charge to pick someone up. Then,
is added for each mile driven. Which of the following expressions illustrates the taxi fare if an individual took a trip
miles long?
First, calculate the cost for the miles driven. Since the rider will be charged for every mile driven, we can write the expression
to illustrate the total mileage cost.
Next, since the problem states that will be a one-time charge on the fare, we can then write the following expression to illustrate the total cost of a taxi ride of
miles:
Example Question #711 : Ged Math
Sixty-four coins, all dimes and quarters, total $8.95. How many quarters are there?
Let be the number of quarters. Then there are
dimes.
An equation can be set up and solved for for the amount of money in dollars:
Example Question #23 : Word Problems In Algebra
Ten less than three times a number squared is 182. What is the number?
Translate the words into a mathematical equation. "Three times a number squared" can be written as . "Less
" is telling you to subtract
from
.
We can then write the following equation, then solve for .
Example Question #24 : Word Problems In Algebra
After a discount, a pair of shoes costs
. What was the original price of the shoes?
Let be the original price of the shoes. Since the shoes were
off, we can write the following equation:
Now, solve for .
The shoes originally cost .
Example Question #22 : Word Problems In Algebra
Joseph is responsible for planning his company's holiday party. He has been given a budget of for renting a venue and providing dinner for all the attendees. The cost for renting a venue is
. He expects
employees to show up to the party. Which inequality shows how to find the amount,
, that Joseph can spend on dinner for each person?
Since Joseph has a budget of , that means he cannot spend above that amount. This translates to the use of the less than or equal sign,
, in the inequality.
The total cost for the dinner for all the attendees can be found by multiplying the number of attendees by the cost of each dinner, .
The rental of the venue is a one-time payment.
Thus, we can write the following inequality:
Example Question #31 : Word Problems In Algebra
A delivery service charges a delivery flat fee then an additional
for each ounce the package weighs. Which of the following expressions would give the total cost for the delivery of an item weighing
ounces?
Since the company charges per ounce, an item weighing
ounces would then cost
to ship, based on weight alone. The question also states that there is a flat
fee for each delivery.
Thus we can write the following expression to represent the total cost of shipping:
Example Question #161 : Single Variable Algebra
A sweater originally priced at dollars goes on sale for
off. After a week, the sweater's price is further reduced
, and then it was sold. Which of the following expressions would be the price of the price the sweater sold for?
Start by finding the price of the sweater after the first price cut. Since it was off, we can write the following:
The sweater cost after the first price cut.
Then, find the price when after the second price cut, which was the already discounted price.
Example Question #31 : Word Problems In Algebra
An ambulance service charges for the initial call, then
per mile it takes to get to the hospital. Which of the following expressions represents the cost of taking an ambulance
miles to the hospital?
Start by finding out how much it will take to take the ambulance miles. Since it costs
per mile, then
represents the cost of just the travel. Next, you need to include the fixed cost of
.
Thus, the total cost of the ambulance trip is expressed with .
All GED Math Resources
![Learning Tools by Varsity Tutors](https://vt-vtwa-app-assets.varsitytutors.com/assets/problems/og_image_practice_problems-9cd7cd1b01009043c4576617bc620d0d5f9d58294f59b6d6556fd8365f7440cf.jpg)